Jak samodzielnie dobrać wielkość ekranu do projektora ?
18.01.2016

Jak samodzielnie dobrać wielkość ekranu do projektora ?

Na stronie http://www.projectorcentral.com każdy zainteresowany może samodzielnie sprawdzić, jak dobrać odpowiednią wielkość ekranu do posiadanego projektora. Żeby skorzystać z kalkulatora projekcji wchodzimy na powyższą stronę i wybieramy zakładkę Calculator Pro, następnie z listy wybieramy producenta projektora i model projektora. Po wybraniu właściwego modelu projektora na ekranie pojawią się podstawowe informację o wybranym przez nas projektorze oraz szereg możliwych ustawień i parametrów do wyboru. W pierwszej kolejności określamy, co będzie wyświetlane na ekranie (prezentacje, dane/ tekst, wideo/ gry). Następnie powinniśmy ustawić odpowiednią jednostkę miary tj. cm, metry, cale lub stopy, następnie format wyświetlanego obrazu tj 4:3, 16:9, 16:10 lub inny oraz rodzaj instalacji projektora. Kiedy już dokonaliśmy tych ustawień możemy przystąpić do sprawdzania odległości projekcyjnych. Na stronie są umieszczone trzy suwaki:

 

  • Image Diagonal – służy do określenia wielkości ekranu, jego szerokości wysokości oraz przekątnej.
  • Throw Distance – służy do określenia odległości soczewki projektora od ekranu.
  • Zoom – symuluje zoom projektora za pomocą którego możemy zmniejszyć lub zwiększyć wielkość obrazu.

 

Odległości projekcyjne możemy obliczyć na dwa sposoby:

 

  1. Z góry zakładamy wielkość ekranu, jaką chcemy uzyskać:

 

  • Przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Throw Range,
  • Za pomocą suwaka zoom sprawdzamy w jakim zakresie wybrany projektor zaświeci na zadaną wielkość ekranu, przy zmianie zakresu zoomu zmienia się odległość pomiędzy soczewką projektora a ekranem. Dodatkowo kalkulator podaje nami informację o optymalnej odległości projektora od ekranu biorąc pod uwagę jasność urządzenia.

 

  1. Z góry zakładamy odległość pomiędzy projektorem a ekranem:

 

  • Przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Diagonal Range,
  • Za pomocą suwaka zoom sprawdzamy jaką wielkość ekranu otrzymamy przy założeniu wybranej odległości projektora od ekranu. Przy zmianie zakresu zoomu zmienia się wielkość możliwego do otrzymania obrazu. Dodatkowo kalkulator podaje nami informację o optymalnej odległości projektora od ekranu biorąc pod uwagę jasność urządzenia.

 

W zależności od wielkości ekranu i odległości projektora od ekranu kalkulator podaj nam również informację o rekomendowanej odległości widza oraz o maksymalnym poziomie nasłonecznienia pomieszczenia.

 

Prześledźmy użycie kalkulatora  na przykładzie ekranu Adeo Motorized Professional o powierzchni roboczej 243 x 137 i projektora Full HD Benq MH740.

 

Załóżmy że mamy do dyspozycji ekran o wielkości roboczej 243x137 cm. Ustawiamy na suwaku Image Diagonal szerokość ekranu 243 cm i zaznaczamy przy suwaku zoom opcję Throw Range. Na podziałce zoomu może odczytać że projektor na ekran o szerokości 243 cm zaświeci z odległości od 340 cm (położenie 1.50x) do 508 cm (położenie 1.00x):

 

projectorcentral1

 

Możemy również założyć, że nie mamy jeszcze ekranu, a projektor mamy zainstalowany pod sufitem w odległości 350 cm od miejsca gdzie będzie wisiał ekran. Sprawdzamy, jaką wielkość ekranu możemy uzyskać z założonej odległości. Ustawiamy na suwaku Throw Distance odległość 350 cm, a przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Diagonal Range. Na podziałce suwaka zoomu możemy odczytać informację że, projektor z odległości 350 cm zaświeci na ekran przekątnej od192 cm ( położenie 1.00x) do 287 cm ( położenie 1.50x):

 

projectorcentral2

 

Jeżeli nie są Państwo pewni, co do własnych wyliczeń wielkości ekranu i odległosci projektora od ekranu, prosimy oczywiście o kontakt z naszymi handlowcami : biuro@abcprezentacji.pl , 22 848 15 01.

 

 


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl

Katalog ekranów Adeo
Katalog powierzchni materiałów projekcyjnych Adeo

Zapoznaj się z poradnikiem : "Jak wybrać ekran projekcyjny ?"

Adeo Screen jest producentem wysokiej jakości ekranów projekcyjnych przeznaczona dla wszystkich typów klientów - do profesjonalnych instalacji AV, dla sektora publicznego i edukacyjnego, wyposażenia sal konferencyjnych oraz do użytku w kinie domowym.

Wśród ekranów elektrycznych przeznaczonych na rynek profesjonalny możemy znaleźć ekrany do montażu ścienno sufitowego z serii Professional z napinaczami i bez. Ekran ten występuje również w wersji rozwijanej ręcznie- Winch Professional. Wśród modeli wielkoformatowych producent proponuje ekrany z serii Alumid i Max One. Oba modele mogą być wyprodukowane z napinaczami lub bez. Oprócz ekranów do montażu ścienno sufitowego Adeo produkuje również modele do zabudowy sufitowej i są to Inceel oraz Max Iceel. Oba modele mogę być wyposażone w napinacze. W ofercie Adeo znajdują się również ekrany ramowe. Są to modele z serii Framepro. Wszystkie powyższe ekrany projekcyjne dostępne są z wysokiej jakości powierzchniami do projekcji przedniej lub tylnej. Ekrany mogę być wyprodukowane w różnych formatach 4:3, 16:10, 16:9, 1:1. Mogą być wyposażone w czarna ramkę oraz w czarny górny top.

W segmencie kina domowego Adeo konkurują z najlepszymi producentami ekranów na poziomie międzynarodowym i jednocześnie oferują cechy wyróżniające, które są ważne, aby utrzymać zaufanie klientów. W ofercie ekranów elektrycznych przeznaczonych do montażu ścienno sufitowego producent oferuje ekran z serii Elegance. Ekrany te mogą być wyprodukowany z napinaczami lub bez oraz występują w wersji ręcznej – Winch Elegance. Wśród modeli do zabudowy sufitowej znajdziemy modele Inceel oraz Max Inceel. Warto tu również wspomnieć o dwóch innowacyjnych modelach ekranów Adeo - Onsuperior oraz Insuperior. Oba modele ekranów są wyposażone w specjalny system napinaczy oraz charakteryzują się możliwością wykonania ekranu z wysokim górnym topem do 140 cm. Wśród modeli ekranów do kina domowego w ofercie Adeo znajdziemy również ekrany ramowe z serii Plano, Prestige, Frameles, Cinema. W ekranach do kina domowego możemy zastosować różne powierzchnie projekcyjne, począwszy od białej powierzchnie Reference White, poprzez szare powierzchnie Reference Grey, Ambient Grey oraz powierzchnie perforowane VisionAcoustik.