Jak wybrać ekran projekcyjny ?

Jak wybrać ekran projekcyjny ?

Ekrany projekcyjne są nieodłącznym elementem każdej sali konferencyjnej, auli wykładowych i coraz częściej sal szkolnych i naszych domów.
Ważne jest, aby odpowiednio dobrać ekran tak, aby spełniał swoje funkcje i w pełni pokazywał możliwości projektora. Często zdarza się, że kupując projektor i wyświetlając obraz na ścianie uniemożliwiamy odwzorowanie wszytskich kolorów,odcieni i kontrastów, które może wyświetlić projektor.


Przed przystąpieniem do zakupu ekranu należy odpowiedzieć sobie na pytania :

1) czy potrzebujemy przenośnego czy ścienno-sufitowego

2) ręcznego czy elektrycznego (sterowanie za pomocą pilota czy włącznika w ścianie)

3) do jakiego celu ma być używany ekran- prezentacje czy kino domowe (czyli jaki format)

4) jaka powierzchnia projecyjna będzie najlepsza ( uzależnione jest to od projektora i cech pomieszczenia prezentacyjnego )

5) jaka ma być wielkość ekranu, aby obraz był czytelny dla odbiorcy

6) czy są jakieś ograniczenia techniczne odnośnie montażu

7) czy istotny jest kolor kasety ( standardowy kolor to czarny, biały i srebrno-szary, jest możliwość za dopłatą wyboru dowolnego koloru z palety RAL  )

8) jaki budżet przeznaczony jest na zakup


ekran projekcyjny adeo

Poniżej znajdą Państwo informacje o podstawowym podziale ekranów, zastosowaniu powierzchni projekcyjnych i formatów.

Rodzaje ekranów:

ekran projekcyjny cumulus



Ekrany ścienno - sufitowe rozwijane ręcznie za pomocą rączki lub korby (przy większych rozmiarach znacznie ułatwia to rozwijanie ekranu) lub elektrycznie rozwijane - za pomocą pilota (sterowanie bezprzewodowe) lub włącznika w ścianie, montowane na stałe w jednym pomieszczeniu.

ekran adeo z napinaczami

Ekrany z napinaczami - ekrany elektryczne, które posiadają boczne linki napinające niwelujące wszelkiego rodzaju pofałdowania i zmarszczenia. Działanie napinaczy poprawia jakość wyświetlanego obrazu i gwarantuje zawsze najwyższą jakość projekcji. Ekran Adeo z napinaczami można obejrzeć u nas w biurze handlowym.

ekran ramowy adeo

Ekrany ramowe na statywach lub montowane do ściany,można je zamontować na stałe do ściany lub umieszczać na statywach, dzięki czemu nadają się do prezentacji mobilnych. Nogi w niektórych modelach są dostarczane w standardzie, w innych, można je dokupić jako opcję. Ekrany ramowe, np. Adeo Folder świetnie nadają się na rynek wypożyczeń. Są proste w montażu, powierzchnia odporna jest na zagniecenia, więc może być przechowywana przez dłuższy czas złożona.
Ramy wykonane są z profili aluminiowych. Właściwie dobrana powierzchnia projekcyjna ekranów ramowych podwyższa standard, estetykę oraz prestiż prezentacji. Można wybrać powierzchnię do projekcji przedniej, tylnej, a w niektórych ekranach dwie jednocześnie, np. Folder czy Quick Fold.

Ekrany ramowe mają zastosowanie nie tylko w prezentacjach mobilnych. Ze względu na swój efektowny wygląd świetnie sprawdzają się jako ekrany do kina domowego. Estetyczne wykonanie, przypominające ekran plazmowy ozdobi salę projekcyjną. Ponadto są tak skonstruowane, by jakość oglądania filmów była jak największa. Np. w ekranach Plano rama wewnątrz ma 45 stopni co sprawia, że zwiększony jest kontrast wyświetlanego ekranu. Rama ekranu może być malowana na kolor szary, czarny lub pokryta czarnym eleganckim welwetem. Ekran Plano w wersji z ramą welwetową można obejrze
ć u nas w biurze handlowym.


ekran adeo biformat


Ekrany wieloformatowe to ekrany na które długo czekało wielu Klientów. Ekrany te mają standardowo 2 lub 5 powierzchni do wyboru w zależności od źródła projekcji.
Ekrany Adeo Biformat mają 2 powierzchnie zainstalowane wg wymagań zamawiającego np. format 4:3 i 16:9. Ekrany Adeo Multiformat mają możliwoś
ć ustawienia 5 formatów powierzchni projekcyjnej.


Formaty ekranów:

W zależności od źródła projekcji wyświetlany obraz może mieć inny format (proporcje szerokość/wysokość). Należy się zastanowić z jakiego źródła obrazu będzie korzystać najczęściej, np. : rzutniki pisma wyświetlają obraz o formacie 1:1, obraz z monitora komputerowego ma najczęściej format 4:3, a filmy oglądamy zwykle w formacie panoramicznym 16:9.
Obecnie większość producentów robi na zamówienie bez dopłaty ekrany w formacie 16:10.

Jeżeli trudno jest się zdecydować, z którego formatu bedziemy korzystać najczęściej, idealnym rozwiązaniem jest ekran z dwoma formatami Adeo Biformat.
lub ekran z możliwością ustawienia 5 formatów - Adeo Multiformat.


Rodzaje powierzchni projekcyjnej :

Ekrany produkowane są z różnymi rodzajami powierzchni projekcyjnej różniącymi się przede wszystkim stopniem odbicia światła, kątem widzenia i grubością materiału.

Do prezentacji biznesowych używamy powierzchni Vision White, Vision White Pro.

Do kina domowego
Vision White, Vision White Pro, Vision Grey, Vision Acoustik

Do tylnej projekcji Vision Rear


Opis powierzchni :


Vision White- do projekcji przedniej. Uniwersalna powierzchnia do stosowania z różnymi rodzajami projektorów, w obecności naturalnego światła. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,41mm. Posiada szeroki kąt oglądalności. Jest to najbardziej popularna powierzchnia projekcyjna, szczególnie do zastosowań w kanale Audio Video tj. instalacjach profesjonalnych, salach konferencyjnych, wykładowych. Powierzchnia nie nadaje się do stosowania w miejscach w których źródło światła pada od tyłu ekranu.

Vision White Pro- do projekcji przedniej. Uniwersalna powierzchnia do stosowania z różnymi rodzajami projektorów, w obecności naturalnego światła. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,42mm. Posiada szeroki kąt oglądalności. Jest to powierzchnia stosowana zarówno w instalacjach Audio Video jak i kinie domowym. Powierzchnia polecana szczególnie w miejscach w których źródło światła pada od tyłu ekranu. Czarna powierzchnia tylna.


Vision Grey- do projekcji przedniej. Systemy kina domowego oparte o projektory DLP oraz LCD oraz projektory D-ILA oraz LCOS (zalecana jasność większa niż 800 ANSI lumenów). Powierzchnia radykalnie poprawia kontrast rzucanego na nią obrazu. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,41mm.

Vision Acoustik- do projekcji przedniej. Akustycznie transparentny materiał projekcyjny, wyposażony w mikroperforację o średnicy mniejszej niż 1mm, do stosowania wyłącznie w wysokiej jakości systemach kina domowego, gdzie istnieje potrzeba umieszczenia głośników za ekranem bez utraty mocy i jakości systemu audio. Powierzchnia elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.

Vision Rear- do projekcji tylnej. Powierzchnia do tylnej projekcji tj. z projektorem znajdującym się za ekranem. Powierzchnia zapewnia szeroki kąt oglądalności, oraz co najważniejsze posiada niski współczynnik odbicia światła, eliminujący efekt punktu światła na środku ekranu. Powierzchnia elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.

Vision Fold- do projekcji przedniej. Powierzchnia stosowana w ekranach ramowych. Dzięki mniejszej grubości i lepszej elastyczności do stosowania w sytuacjach wielorazowego montażu i demontażu ekranu. Ekrany ramowe Frame i Plano są całkowicie odporne na efekt pamięci powierzchni projekcyjnej, a dzięki temu powierzchnia typu Fold może być zwinięta/złożona i przechowywana przez długi okres czasu. Powierzchnia przeznaczona dla kanału wypożyczeń i usług. Powierzchnia bardzo elastyczna, wyjątkowo odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,25mm

Vision Fold Rear- do projekcji tylnej. Powierzchnia do tylnej projekcji stosowana w ekranach ramowych. Dzięki mniejszej grubości i lepszej elastyczności do stosowania w sytuacjach wielorazowego montażu i demontażu ekranu. Ekrany ramowe Frame i Plano są całkowicie odporne na efekt pamięci powierzchni projekcyjnej, a dzięki temu powierzchnia typu Fold może być zwinięta/złożona i przechowywana przez długi okres czasu. Powierzchnia przeznaczona dla kanału wypożyczeń i usług. Powierzchnia bardzo elastyczna, wyjątkowo odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.


Podstawowe zasady przy wyborze i montażu ekranu :


1. Zawsze łatwiej dobrać ekran do projektora niż odwrotnie.

3. Wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł.

4. Standardowo przyjmuje się, że pierwszy rząd krzeseł nie powinien znajdować się bliżej niż 1,5 x jego szerokość.

5. Ostatni rząd nie powinien być oddalony dalej niż 6 x szerokość ekranu.

6. Polecamy korzystanie z kalkulatora odległości projektora od ekranu http://www.projectorcentral.com/projection-calculator.cfm

Podane parametry należy traktować jako wzorcowe, co oznacza, że mogą się zmieniać w zależności od projektora, typu pomieszczenia, rozstawienia krzeseł i stołów.



W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.
biuro@abcprezentacji.pl
tel : 022 848 15 01

Materiały zebrane i opracowane przez ABC PREZENTACJI

Wszelkie prawa zastrzeżone, (C) ABC PREZENTACJI 2007-2011

Katalog ekranów Adeo
Katalog powierzchni materiałów projekcyjnych Adeo

Zapoznaj się z poradnikiem : "Jak wybrać ekran projekcyjny ?"

Adeo Screen jest producentem wysokiej jakości ekranów projekcyjnych przeznaczona dla wszystkich typów klientów - do profesjonalnych instalacji AV, dla sektora publicznego i edukacyjnego, wyposażenia sal konferencyjnych oraz do użytku w kinie domowym.

Wśród ekranów elektrycznych przeznaczonych na rynek profesjonalny możemy znaleźć ekrany do montażu ścienno sufitowego z serii Professional z napinaczami i bez. Ekran ten występuje również w wersji rozwijanej ręcznie- Winch Professional. Wśród modeli wielkoformatowych producent proponuje ekrany z serii Alumid i Max One. Oba modele mogą być wyprodukowane z napinaczami lub bez. Oprócz ekranów do montażu ścienno sufitowego Adeo produkuje również modele do zabudowy sufitowej i są to Inceel oraz Max Iceel. Oba modele mogę być wyposażone w napinacze. W ofercie Adeo znajdują się również ekrany ramowe. Są to modele z serii Framepro. Wszystkie powyższe ekrany projekcyjne dostępne są z wysokiej jakości powierzchniami do projekcji przedniej lub tylnej. Ekrany mogę być wyprodukowane w różnych formatach 4:3, 16:10, 16:9, 1:1. Mogą być wyposażone w czarna ramkę oraz w czarny górny top.

W segmencie kina domowego Adeo konkurują z najlepszymi producentami ekranów na poziomie międzynarodowym i jednocześnie oferują cechy wyróżniające, które są ważne, aby utrzymać zaufanie klientów. W ofercie ekranów elektrycznych przeznaczonych do montażu ścienno sufitowego producent oferuje ekran z serii Elegance. Ekrany te mogą być wyprodukowany z napinaczami lub bez oraz występują w wersji ręcznej – Winch Elegance. Wśród modeli do zabudowy sufitowej znajdziemy modele Inceel oraz Max Inceel. Warto tu również wspomnieć o dwóch innowacyjnych modelach ekranów Adeo - Onsuperior oraz Insuperior. Oba modele ekranów są wyposażone w specjalny system napinaczy oraz charakteryzują się możliwością wykonania ekranu z wysokim górnym topem do 140 cm. Wśród modeli ekranów do kina domowego w ofercie Adeo znajdziemy również ekrany ramowe z serii Plano, Prestige, Frameles, Cinema. W ekranach do kina domowego możemy zastosować różne powierzchnie projekcyjne, począwszy od białej powierzchnie Reference White, poprzez szare powierzchnie Reference Grey, Ambient Grey oraz powierzchnie perforowane VisionAcoustik.