Ekran projekcyjny i projektor do edukacji, jak wybrać?
05.02.2016

Ekran projekcyjny i projektor do edukacji, jak wybrać?

Jak wybrać ekran i projektor do sali szkolnej lub do celów edukacyjnych ? Należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup ekranu i projektora jednocześnie. Jednak jeżeli musimy się zdecydować na zakupy rozłożone w czasie, to zacznijmy od kupna projektora, a potem dopasujmy do niego ekran.

 

Poniżej przedstawiamy pytania, które mają za zadanie zawęzić pole poszukiwań ekranu do minimum, a mianowicie:

 

1. Przede wszystkim należy określić, jakiej wielkości ekran chcemy uzyskać.

Ważnym jest, aby kupując ekran nie kierować się przekonaniem „im większy tym lepszy”,  gdy ekran montuje się w niewielkim pomieszczeniu, a jest zbyt duży, skutkuje to dyskomfortem podczas oglądania, oczywiście działa to również w drugą stronę. Oczom trudno objąć cały ekran, a wrażenia z oglądania w takich warunkach można porównać do siedzenia w pierwszym rzędzie w kinie. Przyjmuje się, że podstawa (szerokość) ekranu powinna wynosić mniej więcej połowę odległości ekranu od widza.

 

2. Kolejną rzeczą jest dobranie formatu ekranu, z wyborem formatu wiąże się również wybór formatu wyświetlanego obrazu przez projektor.

Formaty najczęściej wybierane przez jednostki szkolnictwa to:

 

 

 

 

 

Przed wyborem formatu należy zastanowić się, jakie materiały będą najczęściej wyświetlane na zakupionym ekranie.

 

3. Wysokość ekranu od podłogi

Przyjmuje się, że dla komfortowego, nie męczącego wzroku oglądania, dolna krawędź powierzchni aktywnej ekranu powinna być zawieszona na wysokości mniej więcej 70 -120 cm od podłogi.
Zastosowanie się do tych zaleceń sprawi, że nawet wielogodzinne prezentacje w klasach nie będą uciążliwe dla oczu, zapewniając tym samym komfort oglądania.

 

 

Poniżej przedstawiamy pytania, które mają za zadanie zawęzić pole poszukiwań projektora do minimum, a mianowicie:

 

1. Technologia

 • DLP (najczęściej wybierana) -  Bardziej płynny obraz, lepsza czerń, gorsze nasycenie kolorów, zalecana większa moc lampy w jaśniejszych pomieszczeniach. Największym plusem technologii DLP jest w pełni szczelny system projekcyjny, bez możliwości dostania się do środka jakiegokolwiek pyłu, czy kurzu.
 • LCD - Lepsze kolory w jaśniejszych pomieszczeniach, mniejszy pobór prądu oraz brak "efektu tęczy". Wady to bardziej widoczne piksele, większe gabaryty a także mniejszy kontrast. Otwarta konstrukcja powoduje, iż projektor jest narażony na uszkodzenia z powodu kurzu czy pyłu, wymaga wymiany filtrów częściej od konkurencyjnej technologi.

 

2. Rodzaje ogniskowej / rodzaje projektorów

 • Projektor ze standardową ogniskową: Wykorzystywany w projekcji standardowej z odległości wyliczonej przez kalkulator.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX525
 • Projektor z krótką ogniskową: Wykorzystywany w projekcjach z bliskiej odległości z założeniem uzyskania dużego obrazu, idealny do biur, prowadzenia konferencji czy spotkać biznesowych.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX806ST
 • Projektor z ultra krótką ogniskową: Wykorzystywany w projekcjach z bardzo bliskiej odległości z założeniem uzyskania bardzo dużego obrazu, w głównej mierze przeznaczony do tablic interaktywnych.
  Najczęściej wybierany: BenQ MX842UST

 

3. Rozdzielczość (najczęściej wybierana)

 • 4:3 - XGA (1024x768)
 • 16:10 - WXGA (1280x800)
 • 16:9 – FullHD (1920x1080)

 

4. Jasność
Jasność lampy liczona jest w jednostkach ANSI lumenów. Dla kin domowych moc ta klasyfikuje się w wartościach od 1000 – 1700 ANSI, częściowo osłonięte pomieszczenia z dochodzącym światłem kontrolowanym 2000 – 2600 ANSI, natomiast dla sal lekcyjnych, auli czy przestrzeni z dużym oświetleniem sztucznym lub słonecznym 2600 ANSI wzwyż ( sala lekcyjna - ok. 3000 ANSI, aula min. 5000 ANSI )

 

5. Kontrast
W przypadku projektorów z zastosowaniem szkolnym, prezentacyjnym kontrast odgrywa mniejszą rolę, ze względu na wyświetlaną treść. Kontrast wzmacnia kolory i czernie, w przypadku prezentacji nie jest to najistotniejszy parametr. Kino domowe wręcz przeciwnie, im większy kontrast, tym lepiej.

 

6. Żywotność Lampy
Każda lampa posiada określoną ilość godzin pracy, które zapewnia producent, czas ten uzależniony jest od danej technologii, rodzaju eksploatacji czy panujących warunków w miejscu pracy projektora.

Warto zwrócić uwagę na długość życia lampy w trybie normalnym i ekonomicznym, bo zakup nowej lampy to kolejny wydatek.

 

7. Odległość projektora od ekranu

Sam wybór ekranu i ustawienie go w odpowiedniej odległości od widza nie gwarantują jeszcze optymalnych warunków do wyświetlania obrazu. Nie da się jednoznacznie określić stałego rozmiaru obrazu z danej odległości dla wszystkich urządzeń. Istnieją projektory krótko-ogniskowe dające duży obraz z niewielkiej odległości, oraz tradycyjne, które dla większego obrazu potrzebują sporego dystansu od ekranu. Aby najlepiej skompletować sprzęt polecamy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów projekcji, np. tego: Projector Central

 

8. Montaż projektora

Projektor należy zamontować w taki sposób, by na jego drodze projekcji nie znalazł się żaden obiekt, montując go za pomocą uchwytu na suficie żadna osoba oglądająca.
W zależności od wyboru projektora i jego ogniskowej możemy zastosować uchwyty ścienne jak i sufitowe. Większość z uchwytów ma możliwość regulacji długości ramienia, korekcji pionowej i poziomej samej głowicy tak, by wypełnić w całości powierzchnię projekcyjną.


Poniżej najczęściej wybierane uchwyty projekcyjne :


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl

Katalog ekranów Adeo
Katalog powierzchni materiałów projekcyjnych Adeo

Zapoznaj się z poradnikiem : "Jak wybrać ekran projekcyjny ?"

Adeo Screen jest producentem wysokiej jakości ekranów projekcyjnych przeznaczona dla wszystkich typów klientów - do profesjonalnych instalacji AV, dla sektora publicznego i edukacyjnego, wyposażenia sal konferencyjnych oraz do użytku w kinie domowym.

Wśród ekranów elektrycznych przeznaczonych na rynek profesjonalny możemy znaleźć ekrany do montażu ścienno sufitowego z serii Professional z napinaczami i bez. Ekran ten występuje również w wersji rozwijanej ręcznie- Winch Professional. Wśród modeli wielkoformatowych producent proponuje ekrany z serii Alumid i Max One. Oba modele mogą być wyprodukowane z napinaczami lub bez. Oprócz ekranów do montażu ścienno sufitowego Adeo produkuje również modele do zabudowy sufitowej i są to Inceel oraz Max Iceel. Oba modele mogę być wyposażone w napinacze. W ofercie Adeo znajdują się również ekrany ramowe. Są to modele z serii Framepro. Wszystkie powyższe ekrany projekcyjne dostępne są z wysokiej jakości powierzchniami do projekcji przedniej lub tylnej. Ekrany mogę być wyprodukowane w różnych formatach 4:3, 16:10, 16:9, 1:1. Mogą być wyposażone w czarna ramkę oraz w czarny górny top.

W segmencie kina domowego Adeo konkurują z najlepszymi producentami ekranów na poziomie międzynarodowym i jednocześnie oferują cechy wyróżniające, które są ważne, aby utrzymać zaufanie klientów. W ofercie ekranów elektrycznych przeznaczonych do montażu ścienno sufitowego producent oferuje ekran z serii Elegance. Ekrany te mogą być wyprodukowany z napinaczami lub bez oraz występują w wersji ręcznej – Winch Elegance. Wśród modeli do zabudowy sufitowej znajdziemy modele Inceel oraz Max Inceel. Warto tu również wspomnieć o dwóch innowacyjnych modelach ekranów Adeo - Onsuperior oraz Insuperior. Oba modele ekranów są wyposażone w specjalny system napinaczy oraz charakteryzują się możliwością wykonania ekranu z wysokim górnym topem do 140 cm. Wśród modeli ekranów do kina domowego w ofercie Adeo znajdziemy również ekrany ramowe z serii Plano, Prestige, Frameles, Cinema. W ekranach do kina domowego możemy zastosować różne powierzchnie projekcyjne, począwszy od białej powierzchnie Reference White, poprzez szare powierzchnie Reference Grey, Ambient Grey oraz powierzchnie perforowane VisionAcoustik.