Jak samodzielnie dobrać wielkość ekranu do projektora ?
18.01.2016

Jak samodzielnie dobrać wielkość ekranu do projektora ?

Na stronie http://www.projectorcentral.com każdy zainteresowany może samodzielnie sprawdzić, jak dobrać odpowiednią wielkość ekranu do posiadanego projektora. Żeby skorzystać z kalkulatora projekcji wchodzimy na powyższą stronę i wybieramy zakładkę Calculator Pro, następnie z listy wybieramy producenta projektora i model projektora. Po wybraniu właściwego modelu projektora na ekranie pojawią się podstawowe informację o wybranym przez nas projektorze oraz szereg możliwych ustawień i parametrów do wyboru. W pierwszej kolejności określamy, co będzie wyświetlane na ekranie (prezentacje, dane/ tekst, wideo/ gry). Następnie powinniśmy ustawić odpowiednią jednostkę miary tj. cm, metry, cale lub stopy, następnie format wyświetlanego obrazu tj 4:3, 16:9, 16:10 lub inny oraz rodzaj instalacji projektora. Kiedy już dokonaliśmy tych ustawień możemy przystąpić do sprawdzania odległości projekcyjnych. Na stronie są umieszczone trzy suwaki:

 

  • Image Diagonal – służy do określenia wielkości ekranu, jego szerokości wysokości oraz przekątnej.
  • Throw Distance – służy do określenia odległości soczewki projektora od ekranu.
  • Zoom – symuluje zoom projektora za pomocą którego możemy zmniejszyć lub zwiększyć wielkość obrazu.

 

Odległości projekcyjne możemy obliczyć na dwa sposoby:

 

  1. Z góry zakładamy wielkość ekranu, jaką chcemy uzyskać:

 

  • Przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Throw Range,
  • Za pomocą suwaka zoom sprawdzamy w jakim zakresie wybrany projektor zaświeci na zadaną wielkość ekranu, przy zmianie zakresu zoomu zmienia się odległość pomiędzy soczewką projektora a ekranem. Dodatkowo kalkulator podaje nami informację o optymalnej odległości projektora od ekranu biorąc pod uwagę jasność urządzenia.

 

  1. Z góry zakładamy odległość pomiędzy projektorem a ekranem:

 

  • Przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Diagonal Range,
  • Za pomocą suwaka zoom sprawdzamy jaką wielkość ekranu otrzymamy przy założeniu wybranej odległości projektora od ekranu. Przy zmianie zakresu zoomu zmienia się wielkość możliwego do otrzymania obrazu. Dodatkowo kalkulator podaje nami informację o optymalnej odległości projektora od ekranu biorąc pod uwagę jasność urządzenia.

 

W zależności od wielkości ekranu i odległości projektora od ekranu kalkulator podaj nam również informację o rekomendowanej odległości widza oraz o maksymalnym poziomie nasłonecznienia pomieszczenia.

 

Prześledźmy użycie kalkulatora  na przykładzie ekranu Adeo Motorized Professional o powierzchni roboczej 243 x 137 i projektora Full HD Benq MH740.

 

Załóżmy że mamy do dyspozycji ekran o wielkości roboczej 243x137 cm. Ustawiamy na suwaku Image Diagonal szerokość ekranu 243 cm i zaznaczamy przy suwaku zoom opcję Throw Range. Na podziałce zoomu może odczytać że projektor na ekran o szerokości 243 cm zaświeci z odległości od 340 cm (położenie 1.50x) do 508 cm (położenie 1.00x):

 

projectorcentral1

 

Możemy również założyć, że nie mamy jeszcze ekranu, a projektor mamy zainstalowany pod sufitem w odległości 350 cm od miejsca gdzie będzie wisiał ekran. Sprawdzamy, jaką wielkość ekranu możemy uzyskać z założonej odległości. Ustawiamy na suwaku Throw Distance odległość 350 cm, a przy suwaku zoom zaznaczamy opcję Diagonal Range. Na podziałce suwaka zoomu możemy odczytać informację że, projektor z odległości 350 cm zaświeci na ekran przekątnej od192 cm ( położenie 1.00x) do 287 cm ( położenie 1.50x):

 

projectorcentral2

 

Jeżeli nie są Państwo pewni, co do własnych wyliczeń wielkości ekranu i odległosci projektora od ekranu, prosimy oczywiście o kontakt z naszymi handlowcami : biuro@abcprezentacji.pl , 22 848 15 01.

 

 


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl


Zapoznaj się z poradnikiem : "Jak wybrać ekran projekcyjny ?"

Adeo Screen oferuje szeroki asortyment produktów zaprojektowanych i opracowanych, aby spełniać wymagania rynku profesjonalnego oraz klientów korporacyjnych: elektryczne ekrany rozwijane z napinaczami (Tensio Motorized), elektryczne ekrany rozwijane (Motorized), ekrany ręcznie rozwijane systemem korbowym (Winch), ekrany elektryczne dużego formatu tj. o szerokości 500,600cm (Alumax), stacjonarne ekrany ramowe (Frame), ekrany ramowe (Folder) oraz ekrany ręcznie rozwijane (Cyber). Wszystkie powyższe ekrany projekcyjne dostępne są z wysokiej jakości materiałami do powierzchni przedniej lub tylnej. Rynek profesjonalny wymaga ekranów do różnych zastosowań, od typowych instalacji AV oraz edukacyjnych do szerszych i większych instalacji (sale spotkań, sale konferencyjne, aule). Adeo Screen dostarcza odpowiednich produktów do różnego typu zastosowań dzięki systemowi PSS, który pozwala otrzymać ekrany w formacie zarówno 4:3 (najbardziej popularne zarówno w instalacjach AV jak i edukacji) jak i 1:1 (do zastosowania w edukacji).

Sektor kina domowego (home theatre) charakteryzuje się wysoką dynamiką i reprezentuje wyzwanie na przyszłość. Ekrany Adeo dla tego segmentu rynku konkurują z najlepszymi producentami ekranów na poziomie międzynarodowym i jednocześnie oferują cechy wyróżniające, które są ważne, aby utrzymać zaufanie klientów. Klienci końcowi i osoby prywatne zazwyczaj zwracają dużą uwagę na koncepcję "value for money", ponieważ wydają swoje własne pieniądze. Aby sprostać tym ważnym wymaganiom (value for money) Adeo Screen oferuje serię elektrycznych i stacjonarnych ekranów ramowych o formacie 16:9, dostępnych także ze specyficznymi materiałami projekcyjnymi dopasowanymi do zastosowań home theater (takim jak VisionGrey - powierzchnia hi-contrast lub VisionAcoustik - materiał z mikroperforacją), dostępnych także z czarnymi ramkami i ze specjalnym dodatkowym górnym czarnym pasem (tylko dla ekranów elektrycznych) i ze specjalnymi cechami technicznymi. Adeo Screen oferuje dwa specjalne modele ekranów: ekrany stacjonarne ramowe Plano z profilami pokrytymi czarnym matowym aksamitem (dzięki specjalnemu procesowi, który wykorzystuje pole elektromagnetyczne do prawidłowego przyklejenia aksamitu do aluminiowych profili), lub malowane farbą proszkową: jest to bardzo modny i elegancki produkt, który pozwala otrzymać bardzo wysoki kontrast obrazu. Ekrany elektryczne Tensio posiadają z kolei innowacyjny, autorski system napinania, który pozwala zawsze utrzymać idealną płaskość materiału projekcyjnego, nawet w przypadku ekranów z dodatkowym czarnym topem o wyskości 100cm. Ten uznany model reprezentuje prawdziwe dzieło sztuki wśród produktów dedykowanych do kina domowego.